Veslování
Také patříte k milovníkům vodních sportů? Pak Vás možná také fascinuje veslování. Úzké dlouhé lodě se po vodní hladině pohybují s takovou elegancí, přitom je více než zřejmé, že sportovec zapojuje doslova každý sval v těle. Pokud by chtěl někdo vyhledat sport, který rovnoměrně namáhá celé svalstvo, měl by se rozhodně rozhodnout pro tuto disciplínu. Ostatně není divu, že veslařský trenažér představuje vybavení každé lepší posilovny.
Rozhodně není bez zajímavosti, že se jedná o sport, který je opravdu velmi starý a jeho historie sahá až do hlubokého starověku .
V tomto sportu vynikal již v patnáctém století egyptský faraon Amenhotep II. a závody ve veslování pořádali již staří Féničané. Což rozhodně nebyla náhoda, protože Féničané byli nejšikovnější plavci ve starověku. Féničanům se velmi často přezdívalo také mořský národ právě pro jejich mimořádné nadání pro plavbu.
Samozřejmě starověké a moderní veslování není totéž. Základy moderního veslování nacházíme v 18. století v Anglii. Na programu olympijských her je od roku 1896.
Současná podoba tohoto sportu se dělí na disciplíny, které jsou určeny pro muže a pro ženy. Další dělení je podle váhy na lehké a těžké a samozřejmě také podle věku na žáky/žačky, dorostence/dorostenky, juniory/juniorky, seniory/seniorky a konečně veterány/veteránky.
Soutěží se také v různých disciplínách a to podle počtu aktivních veslařů, podle toho, zda tým má či nemá kormidelníka nebo podle počtu vesel, kterými sportovec pohání loď.
Rozhodně se jedná o sport velmi náročný a to nikoli jen z hlediska fyzické kondice, která musí být opravdu na té nejlepší úrovni. Také je velmi náročná orientace v prostoru, protože sportovci veslují vlastně zády, což je náročné a nesmí se dostat do dráhy soupeře.