Tester bazénové vody je nepostradatelným pomocníkem
Je v zájmu každého, aby voda v bazénu byla čistá a křišťálově jasná. Nezbytné je udržení čisté vody i po zdravotní stránce. Zejména v letní koupací sezóně vyžaduje bazénová voda zvýšenou péči. Prvním a důležitým krokem je osprchování se před vstupem do bazénu. Tím tak je eliminace zanesení špíny i nečistot z opalovacích přípravků apod.
Nicméně to samozřejmě nestačí. Péči o vodu je potřeba věnovat mnohem více pozornosti. Důležité je měření a hodnota vody. Zde je zapotřebí vědět, jaká je optimální hodnota pH vody. Od toho se prakticky vše odvíjí. Poté již jen měříte a dle toho regulujete za pomoci odpovídajících produktů určených pro údržbu bazénu a vody.
Co je pH a jaká je ideální hodnota?
Kyselost nebo zásaditost vodných roztoků je vyjádřena hodnotou pH. Stupnice pH má čtrnáct hodnot. Jestliže je naměřená hodnota nižší jak 7, voda je kyselá. Naopak pokud je hodnota pH vody vyšší jak 7, jedná se o vodu zásaditou. Optimální pH bazénové vody je v rozmezí okolo 6,8 až 7,6.
Nižší pH způsobuje korozi kovových částí bazénu a to i nerezových, podráždění oční sliznice a kůže, zvýšenou spotřebu chloru. Oproti tomu vysoké pH je příčinou vápenatých usazenin, snižuje efektivitu chloru a rovněž způsobuje podráždění očí. Zejména v koupací sezóně je zapotřebí měření pH vody alespoň jednou za týden. Někdy i častěji. Záleží na stavu vody a frekvenci využití bazénu.
Jak a čím měřit pH vody?
Pro měření slouží tester bazénové vody. Mezi základní metody náleží použití tabletkového testeru, kdy se jedná o jednu z nejpoužívanějších metod. Je sice méně přesná, ale disponuje snadnou obsluhou a je levnější variantou. Druhou alternativou jsou kapkové testery, jenž jsou přesnější v rámci měření pH vody. Jejich pořizovací náklady jsou o něco vyšší.
Je důležité tedy správně vybrat tester bazénové vody, ať už samostatný nebo v kombinaci s možností stanovení hodnoty pH.