Práce, studium a dobrovolnictví v zahraničí
V dnešním globalizovaném světě je zahraniční zkušenost nezbytností pro každého, kdo chce začít budovat úspěšnou kariéru. Navíc existuje tolik možností, jak se do světa dostat a získat nové zkušenosti, že si z nich člověk málem neumí ani vybrat.
Pro začátek je nejdůležitější ovládat alespoň základy jednoho ze světových jazyků. Angličtinou se domluvíte téměř všude na světě, proto chce ještě před výjezdem na vašich jazykových kompetencích zapracovat.
Často se lidé dostanou do zahraničí již za svých studijních let. Díky programům jako je Erasmus, Free Mover nebo také díky různým stipendiím mohou nastartovat svou kariéru už na střední či vysoké škole. Získají tím nové kompetence, naučí se novému jazyku a vybudují si síť cenných mezinárodních kontaktů.
I pokud nepatříte k těm šťastlivcům, kteří v zahraničí studovali, nabízí se vám stále množství jiných možností, jak cennou zahraniční zkušenost získat. Můžete třeba vyjet na projekt jako mezinárodní dobrovolník. Dobrovolnických projektů jsou ročně tisíce, užitečná je například databáze SCI. Jednoduše si najdete nějaký projekt, přihlásíte se a po akceptování přihlášky hostitelskou organizací můžete vyrazit. Projekty se konají po celém světě, zejména v rozvojových zemích. Jejich témata jsou rozličná a vybere si každý, kdo chce něco udělat pro dobro ostatních.
Pokud máte pocit, že dobrovolnictví není nic pro vás, co takhle jet za hranice vydělávat? Zeptejte se na nejbližší pobočce pracovního úřadu nebo se podívejte na stránky Eures. Existuje velké množství jiných firem, které vám zprostředkují kontakty na zaměstnavatele, dávejte si ovšem pozor, aby vás někdo nechtěl oklamat. Na úřadu práce budete mít jistotu, že nebudete za informace o zprostředkování nic platit.
Byla by škoda nevyužít všech příležitostí, které cesta do světa nabízí. I když můžete mít před výjezdem do zahraničí obavy, vždy jsou nezapomenutelnou a obohacující zkušeností.