Financování bydlení
O vlastním bydlení postupně sníme všichni ať už v rámci narůstajícího napětí v domácnosti nebo jen z pocitu osamostatnění se všichni chceme mít nějaké místo, kde budeme jen my, budeme mít klid a bude nám dobře. To je ovšem někdy těžké zajistit. V rámci bytů jde hlavně o jejich narůstající ceny a v případě, že nemáme opravdu dobré zaměstnaní nám na živobytí moc nezbyde.
Často tak hledáme byty z centra, kde nejsou ceny tak příliš vysoké a mnohdy se musíme také uskromnit. U domů tomu není jinak. Zde nám navíc hrozí mnohem větší finanční výdaj, a to hlavně v podobě investice do výstavbu domu a nákupu pozemku. Tady však cena šplhá do naprosto odlišných výšin a do částek, které nemáme z běžného příjmu možnost nashromáždit.
V případě, že vlastníme určité dědictví nebo alespoň pozemky je nám finančně do značné míry odlehčeno, v případě, že se však netopíme v penězích a musíme vyžít je s průměrným platem je pro nás půjčka nevyhnutelná.
Určitým odlehčením pro nás může být stavební spoření, ale pouze v případě, že máme určité finanční prostředky, které aktuálně nevyužijeme. Zde lze využít jak výhodného úroku z vkladu, tak i státního příspěvku, který tvoří až 2 000 Kč ročně. Což jsou nemalé peníze a při spoření po dobu 6 let nám můžou dát až 12 000 Kč. Hlavní výhodou u spoření je zejména úvěr, který je zvýhodněný. Zde se dělí na dva hlavní typy úvěrů:
· Překlenovací úvěr
· Úvěr ze stavebního spoření
V rámci prvního úvěru si půjčujeme peníze, pokud již chceme akutně stavět, ale doposud nemáme naspořenou cílovou částku, kterou nám stanovila banka. Úvěr je sice dražší, ale pouze do doby, než naspoříme potřebné peníze. Tudíž jen po přechodnou dobu.
V rámci druhého typu úvěru se jedná pouze o klasický účelový úvěr, který je zvýhodněný pro majitele spoření. Navíc banka čerpá část peněz právě z naší naspořené částky tudíž nám muže tento typ spoření značně finančně odlehčit.