Kamenný obklad v interiéru je ozdobou vašeho domu
Jaké výhody můžete očekávat
Dlouhá životnost – kameny vydrží mnohdy i extrémní zátěž a v porovnání s jinými řešeními obkladů a dlažeb mohou nabídnout skutečně velmi dlouhou životnost, přesahující mnoho desítek a někdy i stovek let. O tom se nikdo nebude přít, stačí se porozhlédnout kolem sebe po kamenných hradech a zámcích, které své majitele přežily mnohonásobně.
Pevnost a nízký tepelný odpor – kámen sice podléhá erozi jako každý jiný materiál, ale eroze se na něm projeví až po velmi dlouhé době. Zároveň snadno absorbuje teplo od slunce nebo od tepelného zdroje v případě vytápění v podlaze, proto se také hodí i pro dlažby v interiérech, kde vám záleží na tepelném komfortu, větším, než u vytápění klasickými radiátory.
Jedinečný a luxusní vzhled – kameny na podlaze či na stěnách vytváří osobité vzezření, jemuž se nemůže vrovnat žádná syntetická imitace. Každý z nich má jedinečnou kresbu, jedinečný výraz, je nenapodobitelný, jako otisky prstů na rukou a chodidlech. Kámen vypadá přirozeně a mnohdy budí až luxusní dojem, pakliže zvolíme jeho vhodný reliéf a vybereme ten správný druh materiálu.
A co nevýhody
Přiznejme si, že přírodní kámen něco váží, a budeme-li jej někam pokládat na stěnu či na podlahu, musíme vždy počítat s nosností podkladu. V některých situacích by se k tomu měl vyjádřit odborník – statik, každopádně to není zanedbatelná záležitost, pokud pokládáte kámen např. na balkon, terasu, lodžii a další místa, která jsou ve větší míře staticky zatížená.
Nároky na zpracování kamene jsou také větší, než je tomu u dlažby nebo jiných materiálů, kámen se musí řezat speciálními kotouči, nedá se nařezávat a lámat, jak je tomu u glazury keramické dlažby, při řezání vzniká silný prachový mrak a řezání je samo o sobě také hodně hlučné.
A samozřejmě do hry také promlouvá cena, kamenné obklady v interiéru i v exteriéru a kamenná dlažba vychází cenově dráž, než u jiných typů povrchů včetně umělého kamene.