Moringa – zdraví třetího tisíciletí
Moringa je název stromu, který dorůstá výšky 5 až 12 metrů. Využít se dají téměř všechny jeho části. Kořeny připomínají křen a její směsi se přidávají do čajových směsí. Plod představuje tobolka, kterou by se dalo přirovnat k lusku a ve které se nachází 20 olejnatých semen, z nichž se olej také lisuje. Listy slouží jako potraviny ke konzumaci. V Africe nebo Indii se přidávají po salátů a omáček.
Moringa má nesčetně přezdívek. Mezi ty nejznámější patří elixír života, zelený diamant, zdraví třetího tisíciletí nebo také pramen mládí. Pochází z Indie konkrétně z podhůří Himaláje. Záznamy o ni najdeme už v době před 5000 lety ve spisech starověkých Hindů. Odsud se rozšířila do Asie a Afriky. Dnes už je rozšířená po celém světě, i když nám byla představena teprve nedávno. Její zázračné účinky potvrzují vědci i lékaři, kteří ji označují jako nejvýživnější rostlinu na světě.
Tato léčivka obsahuje hned 46 různých antioxidantů, díky nimž zpomaluje proces stárnutí, chrání tělo před kardiovaskulárními chorobami a zlepšuje imunitní systém (svůj podíl na tom má i vitamín C, kterého je zde obsaženo až 7x více než v pomerančích), 8 minerálů a 18 aminokyselin. Její konzumace dokáže nahradit všechny multivitaminové a minerální doplňky, všechny funkce organismu uvádí k normálu, zásluhou obsahu Beta-karotenu a vitamínu A (až 2x více než často doporučovaná mrkev) zlepšuje funkci našich očí, pomáhá kostem, protože její konzumací dostáváme do těla potřebný vápník (obsahuje až 14x více vápníku než mléko) a je přímo určena pro těhotné ženy, kterým dodává všechny vitamíny a minerály potřebné ke správnému vývoji dítěte.
V obchodech ji můžete zakoupit v podobě jemného zeleného prášku, tabletek nebo sušených listů. Moringu můžete přidávat do jídel, jak vám fantazie dovolí. Například do smoothie, jogurtů, pomazánek, omáček nebo do dipů.