Cestovní pojištění v případě sportovních aktivit
Skládá se z několika nezávislých částí. Obecně je cestovní pojistka považována za jednu z nejvíce komplikovaných smluv, kde se započítává každá maličkost. Rozhodně byste neměli žádnou drobnost opomenout, protože platí pouze to, co je smluvně ujednáno.
Rizikové sporty
V posledních deseti letech výrazně vzrostl zájem o využívání dovolenkových pobytů, které organizují specializované skupiny sportovních nadšenců. Dříve jste se s něčím podobným mohli setkat spíše zřídka, zejména šlo o vodácké zájezdy na raftech nebo na polyetylenových lodích např. po řekách v jižní Francii, v zemích bývalé Jugoslávie, anebo na divokých tocích v Rakousku. Dnes je ve velké oblibě zejména potápění v moři, vysokohorská turistika s průvodcem, a náročnější horolezecké terény v Alpách, ve Vysokých Tatrách, ale i na Balkáně, nebo dokonce v Himálajích.
Pro tyto případy existuje tzv. pojištění rizikových sportů, jde o nadstavbový segment cestovní pojistky a rozhodně se nejedná o základní pojištění úrazové, sjednávané běžně narychlo např. na přepážce pojišťovací společnosti v letištní hale. Pokud se chystáte provozovat náročnější sport, věnujte více času sjednávání pojistky a na každou drobnost se raději informujte předem. Nezapomeňte, že na běžné cestovní pojištění se také nevztahuje úraz vzniklý např. při aerobiku, nebo při jízdě na koni, či dokonce při cyklistice.
Pozor na dodatky ve smlouvě
Pojištění sportovních aktivit bývá často velmi komplikovanou záležitostí. Stal se např. kuriózní případ, že lidé měli sjednánu pojistku na úraz při vysokohorské turistice, ale ve smlouvě byla zavedena klauzule, že se vztahuje pouze do nadmořské výšky 2500 metrů nad mořem. Manželský pár utrpěl těžký úraz při pádu na kluzké stezce s řetězy, ale jelikož se přihodil na horském štítu ve výšce 2800 metrů, neměli nárok na proplacení pojistné události a museli ze svého zaplatit veškeré ošetření včetně vzletu záchranného vrtulníku.