Viděli jste v přírodě mloka?
V přírodě se vyskytuje mnoho živočichů. Štěstí má ten, komu se podařilo vidět dokonce i mloka. U nás se nejvíce vyskytuje Mlok skvrnitý, který vás určitě překvapí svým zbarvením. Můžeme jej potkat nejčastěji v bezlesých nížinách či horách. Nejvíce je rozšířen v Asii a Evropě. Pokud byste chtěli mloka potkat u nás, určitě zkuste navštívit Českomoravskou vrchovinu.
Jedná se ale hlavně o nočního živočicha, který se zdržuje pod kořeny stromů nebo kameny. Nejčastěji se vyskytuje v blízkosti potůčků nebo tůní. Pokud budete mít štěstí a bude pršet, pak jej můžete potkat i ve dne. Ve volné přírodě se dožívají až 20 let, v zajetí dokonce až 50 let. Je silně ohroženým druhem. Charakterizuje jej pomalý pohyb. Živí se především hmyzem, pavouky nebo slimáky. Larvy se živí převážně vodními bezobratlými živočichy. Patří do čeledi mlokovití.
Ptáte se, jak jej vlastně poznáte?
Má leskle černou kůži se žlutými nebo oranžovými skvrnami a jeho délka se pohybuje do 20cm. Samce a samičku od sebe rozlišíte díky tomu, že samec má delší končetiny a je štíhlejší.
Na svou obranu používá jed, který produkuje ve žlázách, které se nachází na zadní straně hlavy. Pokud se dostane do očí, způsobuje silné pálení. Díky tomu, že má takovouto schopnost, nemá skoro žádného nepřítele.
Co se týká rozmnožování, probíhá během léta a podzimu a vajíčka se vyvíjí v těle samice. Jejich larvy jsou masožravé a živí se korýši nebo členovci. Není u nich překvapením kanibalství.
Existuje mnoho poddruhů, mezi které patří například S. s. almanzoris, S. s. bejarae, S. s. crespoi atd. Je jich opravdu velmi hodně.
Každý druh je něčím výjimečný. Například exempláře druhu almanzoris byly nalezeny 2027 metrů nad mořem.
Pokud byste se o mlocích rádi dozvěděli více, určitě navštivte .